19°C
zile HAVA DURUMU19°C Sisli
BİZE ULAŞIN 0356 317 50 80

Bizden Haberler

Zile Belediyesi

Zile’de Gaziler Günü Kutlandı

- +

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanının verilmesi dolayısıyla her yıl 19 Eylül’de kutlanan Gaziler Günü Hükümet konağı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İlçe Jandarma  Komutanı Yüzbaşı Erhan Arslan, Şehit ve Zile Gazi Ailelileri Derneği Başkanı Himmet Atakol daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, askerler ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Programda İlçe protokolü Atatürk anıtına çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra şiirlerin okunması ve ilçe jandarma komutanlığında görevli Jandarma Kıdemli Başçavuş Hakan Çanta günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Gaziler günü kutlama töreni asri Mezarlıktaki şehitlikte ilçe müftülüğü tarafından kuranı kerim okunması ve duasıyla devam eden gaziler gününde Belediye tarafından Şehit ve Gaziler günü dolayısıyla Şehit yakınları, gaziler ve yakınlarına yemek verdi.

Zile belediyesinin verdiği yemekte konuşma yapan Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel: Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin Gazilik ve mareşallik rütbesinin verildiği gün ve biz bugünü ay yıldızlı al bayrağın dalgalandığı her yerde gaziler günü olarak kutluyoruz. Şuanda aldığımız her nefesi aziz şehitlerimizin verdiği son nefese borçluyuz. Bildiğiniz gibi Anadolu topraklarında Türk varlığının ve Türk devletinin yok olabilmesi için emperyalist güçler sürekli tezgahlar üretiyor. Bin yıllık geçmişimizde bu topraklar şehitler verdi sürekli bu topraklarda gazilerimiz oldu ve sonsuza kadarda göz bebeğimiz Anadolu da şehitlerimiz olacak gazilerimiz olacak ama yılmıyoruz yıkılmıyoruz. 15 Temmuz darbe kalkışmasında bu milletin varlığını diğer ülkeler farketti. Sağcısıyla solcusuyla ay yıldızlı al bayrağın dalgalanması için satılmış hainlere karşı tek yürek olduk bu demokrasi nöbetlerinde vatanımız bayrağımız için hainlere göz dağı vererek beraber olduk ve olacağız da. İnşallah ve şunu öğrendiler Anadolu toprakları Türk milletinindir, ebediyette de Türk yurdu olarak kalacaktır dedi.

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.